Az ESG tanácsadókat oktató intézményeket a vállalkozásfejlesztési ügynökség fogja akkreditálni, és elektronikus nyilvántartást vezet majd róluk, amelyet a www.vali.hu oldalon közzétesz. Az akkreditációs eljárás a szintén ugyanezen portálon elérhető kérelem kitöltésével és elektronikus úton történő benyújtásával indítható meg.
Az ESG egy új szabályozás hazánkban, amely az Environmental, Social, és Governance szavak rövidítéséből adódik. Olyan fenntarthatósági kérdésekre vonatkozó szempontrendszert jelent, amely egy adott vállalkozásnál a környezetre, a társadalomra és az irányításra vonatkozó hatásokat és faktorokat értékeli fenntarthatósági szempontból.
A 2023. évi CVIII. törvény értelmében ESG tanácsadó a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti gazdálkodó szervezet, és az a személy, amely Magyarország területén ESG célú vállalatirányítási szakértői és ESG adatszolgáltatáshoz kapcsolódó tájékoztató és tanácsadói szolgáltató tevékenységet folytat, közreműködik a vállalkozás fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeinek sikeres és megfelelő időben történő teljesítésében, részt vesz a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos adatok összegyűjtésében és elemzésében, a társadalmi felelősségvállalási stratégia elkészítésében, valamint a kockázatkezelésre, a kockázatelemzésre és a megelőző intézkedésekre vonatkozó szabályok végrehajtásában.
Az ESG tanácsadókat oktató intézményeket a vállalkozásfejlesztési ügynökség, az ESG tanácsadókat pedig a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) akkreditálja és tartja nyilván.
Az intézmények akkreditálásával kapcsolatos tudnivalókat a 2023. évi CVIII. törvény előírásain túl az ESG tanácsadókat oktató intézményként történő akkreditálás részletes eljárási szabályairól szóló 244/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet, valamint az ESG tanácsadókat oktató intézményként történő akkreditálás követelményrendszeréről, az akkreditált oktató intézményeket tartalmazó nyilvántartás vezetésére vonatkozó részletes eljárási szabályokról, valamint az ESG tanácsadói képzésről, továbbá a képzés és a vizsga díjáról szóló 30/2024. (VIII. 8.) NGM rendelet szabályozza.
Akkreditáció iránti kérelmet államilag elismert felsőoktatási intézmény nyújthat be. A kérelem a www.vali.hu oldalon elérhető, amelyet elektronikusan kell kitölteni és elektronikus úton benyújtani.
Sikeres akkreditáció esetén a vállalkozásfejlesztési ügynökség akkreditációs tanúsítványt állíthat ki, amely három évig érvényes és megújítható.
Az ESG tanácsadókat oktató intézményeknek többek között a következő feltételeknek kell megfelelniük:
- nem áll csődeljárás, végelszámolás, kényszertörlési, illetve felszámolási eljárás hatálya alatt
- utolsó lezárt, teljes üzleti év…