A szakértői vizsgálataim során, különösen az utóbbi időkben, több alkalommal találkoztam a munkavállaló alkoholos állapotának munkáltatói megítélésében helytelen gyakorlattal. Ennek okán érdemes tisztázni néhány fontos kérdést mindkét fél a munkáltató és munkavállaló- kötelezettségeit érintően a munkára képes állapot tartalmára, valamint betartására és ellenőrzésére vonatkozóan.
A cikk elkészítéskor felhasználtam a Legfelsőbb Bíróság MK 122. számú állásfoglalását, valamint Kártyás Gábor - Krajecz Laura: A munkára képes állapot értelmezése, különös tekintettel a munkahelyi alkoholos befolyásoltság tilalmára tanulmányt, ami a Magyarjog 2021. 2. lapszámában jelent meg.
A hivatkozott cikk megállapítása szerint a munkára képes állapot a munkavállaló rendelkezésre állási kötelezettségének egyik összetevője, ezáltal pedig a munkaviszony, mint a munkavégzésre irányuló jogviszonyok egyik típusának alapvető elhatároló ismérvéhez kötődik. A rendelkezésre állási kötelezettség teljesítésének három jellemzője meghatározott: a munkavállaló a munkáltató által előírt helyen és időben, munkára képes állapotban köteles megjelenni.
Míg a munkavégzés helyére és időbeli kereteire részletes szabályok vonatkoznak, addig az a "munkára képes állapot" részletes meghatározása elmaradt. A jogszabályi definíció megalkotását az is nehezíti, hogy munkakörönként változó, hogy pontosan mit értünk munkára képes állapot alatt. A munkára képes állapot egyes összetevői között a…