Ma van 2024.10.18

Input:

A TERVEZŐI ÉS KIVITELEZŐI KOORDINÁTOR

2024.10.18, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

Az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről szóló 4/2002. (II. 20.) SzCsM–EüM együttes rendelet (továbbiakban 4/2002. EüM együttes rendelet) év elején történt módosítása kapcsán érdemes áttekintenünk a biztonsági és egészségvédelmi koordinátor alkalmazására és feladataira vonatkozó szabályokat.

Szükséges azt is megjegyezni, hogy rendelet módosításáról szóló 64/2023. (XII. 28.) GFM rendelet 2026.01.01. napon hatályba lépő változtatása a biztonsági és egészségvédelmi koordinátor képesítésére terjed ki, oly módon változtatva, hogy a munkakört csak munkavédelmi szakmai képesítéssel és legalább középfokú műszaki vagy építőipari, építészeti tanulmányi területen szerzett szakképesítéssel, továbbá három év igazolt építőipari vagy építőipari kivitelezői gyakorlattal rendelkező személy láthatja el.

A rendelet év elejei koordinátorokra vonatkozó módosítása nem érdemi, továbbra is megmaradt az eltérés az időszakos vagy helyileg változó építkezések biztonsági és egészségvédelmi minimumkövetelményeinek végrehajtásáról szóló a TANÁCS 92/57/EGK irányelvben megfogalmazott előírásokkal.  Az irányelv a tervezői és kivitelezői koordinátor működésének két külön szakaszát fogalmilag is elválasztja:

  • „az építési terv előkészítésének biztonsági és egészségvédelmi koordinátora” az a természetes vagy jogi személy, akit a megrendelő, illetve az építésvezető az építési terv előkészítése idejére az 5. cikkben említett feladatok ellátásával bízott meg;
  • „az építési terv kivitelezésének biztonsági és egészségvédelmi koordinátora” az a természetes vagy jogi személy, akit a megrendelő, illetve az építésvezető az építési terv kivitelezése idejére a 6. cikkben említett feladatok ellátásával bízott meg.

Nem azonos a szabályozás abban a tekintetben sem, hogy a koordinátort az építkezés szereplői közül ki bízza meg a feladat ellátásával. Az irányelv felhívja a figyelmet, hogy az előkészítés szakaszában olyan kompetenciával rendelkező szakemberre lenne szükség, aki munkavédelmi képzettség mellett építőipari képesítéssel/gyakorlattal, esetleg tervezői gyakorlattal is rendelkezik. A kivitelezői gyakorlatban pedig arra különösen érdemes figyelni, hogy a koordinátor nem egy „kvázi” munkavédelmi vezető, aki ellenőrzi, hogy a munkát végző cégek betartják-e a törvényeket,