A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2024.05.01. napjától hatályos módosítása egy új fogalom meghatározást vezetett be, miszerint „Technológia: a folyamat, illetve a folyamatok egysége, amellyel az adott cél elérhető.” Az egyszerű definíció azonban nem fedi le a technológia teljes spektrumát, különösen a munkavédelem kontextusában.
A technológia kifejezés, mint ismert, a görög „tekhné” és „logosz” szavak egyesítéséből alakult ki, amelyek közül az elsőnek „mesterség”, a másodiknak „tan” a jelentése. Szó szerinti fordításban a technológia tehát a mesterségről (főként a kézműves mesterségről) szóló tant jelenti.
A technológia fogalmát a mai nemzetközi szakirodalom két, egymástól lényegesen eltérő értelemben használja. Az angol anyanyelvű országokban a technológiának megfelelő technology kifejezést főként azoknak a módszereknek, eljárásoknak az összefoglaló megjelölésére használják, amelyek a tudomány eredményeit célszerűen, hatékonyan és megbízhatóan gyakorlati alkalmazásra érett formába transzformálják, például fogyasztásra alkalmas, előírt minőségi követelményeket kielégítő termék tervszerű és sokszorozott előállítására irányulnak. Ezt az értelmezést fogadja el Pál Lénárd akadémikus is, amikor a technológiát tágabb értelemben a következőképpen határozza meg: „a technológia a társadalom szükségleteinek kielégítésére szolgáló anyagi javak előállításához, termeléséhez és sok esetben felhasználásához is szükséges ismeretek, módszerek, eljárások és eszközök egymásra épülő,…