Ma van 2025.01.15

Input:

A foglalkozási eredetű rákkeltő kockázati tényezők Európában

2024.07.15, , Forrás: Verlag Dashöfer (http://www.dashofer.hu)

A foglalkozási eredetű rákkeltő kockázati tényezők Európában – a munkavállalók expozíciójának felmérése Előzetes eredmények címen jelent meg az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) nagyszabású felmérésének előzetes eredménye a munkavállalók rákkeltő kockázati tényezőivel szembeni kitettségéről Európában (WES), amelyre hat uniós tagállam bevonásával került sor: Németország, Írország, Spanyolország, Franciaország, Magyarország és Finnország. Az érintettség okán gondolom érdemes az eredményeket áttekinteni.

A WES egy telefonos felmérés, amely az ausztrál munkahelyi expozíciós felmérésen (AWES) alapul, amely a munkavállalók várható expozícióját becsüli az elmúlt munkahét során 24 ismert rákkeltő kockázati tényezővel szemben, beleértve az ipari vegyi anyagokat, a folyamatok során képződött anyagokat és keverékeket, valamint a fizikai kockázati tényezőket.

A felmérésben figyelembe vett 24 rákkeltő kockázati tényező közül a leggyakrabban vizsgált foglalkozási expozíciók: az ultraibolya (UV) sugárzás; a dízelmotorok kipufogógázai; a benzol, a belélegezhető kristályos szilícium-dioxid (RCS) és a formaldehid; majd a hat vegyértékű króm, az ólom és szervetlen vegyületei, valamint a fapor. 

 

A WES-felmérésben szereplő 24 rákkeltő kockázati tényezőnek valószínűleg kitett munkavállalók százalékos aránya az expozíció szintje szerint (az összes munkavállaló %-a)

A